Web Sitemiz

Önemli Siteler

Oracle SUN'ı alıyor.

20 Nisan 2009'da Oracle SUN firmasını almak üzere anlaştığını duyurdu. Bu firmayı IBM de satın almak istiyor ve aynı fiyatı öneriyordu ama SUN, daha önceki ortak çalışmalarını da gözönünde tutarak Oracle'ı seçti.

Hiç kuşkusuz bu gelişme Bilişim sektöründe bomba etkisi yaptı. Bu alım duyurusuna kadar Oracle ağırlıklı olarak yazılım sektöründeki firmaları bünyesine katıyorken artık donanım işine de dolaylı olarak girmiş oluyor.

Bomba etkisinin bir diğer ayağı da Açık Kaynak Kodlu yazılımlar dünyasında yaşandı. Sun 1 yıl önce KOBİ diyebileceğimiz işletmelerde ve Internet dünyasında yüzbinlerce kullanıcısı olan MySQL veritabanını satın almıştı. Daha önce OpenOffice adlı MS Office'e karşı oldukça önemli bir rakip olan ofis suitini bünyesine katmıştı. Doğal olarak tüm bu gelişmeler OpenOffice.org ve MySQL kullanıcılarının geleceğe yönelik olarak kuşku duymalarına yol açtı.

SUN aslında bunlardan daha öte bir donanım üreticisi, Solaris işeletim sisteminin sahibi, Java'nın yaratıcısı. Oracle'ın duyurularında hep bu alanlara ağırlık veriliyor olması ama OpenOffice ve MySQL gibi ürünlere hiç değinilmemesi de bu ürün kullanıcılarında bir tedirginlik yaratıyor.

Java, Solaris ve Oracle kullanıcılarının bir çoğu bu birleşme haberinden memnun görünüyor. Tüm hizmetleri tek bir elden alacakları için mutlular (umarız büyüdükçe Oracle da iyice hantallaşmaz). Toplam Edinme Maliyetleri ve Proje Üretim Hızının bu alımlarla iyi yönde gelişebileceğini öngörebiliriz. Peki ya Açık Kaynak Kod dünyası?

MySQL ve OpenOffice cephesinde beklendiği gibi ölüme terkediş, hizmetin paralı hale gelmesi gibi bir durum sözkonusu olacak mı peki?

Açıkçası biz hiç böyle bir durum beklemiyoruz. Aksine Oracle ezeli rakiplerinden olan Microsoft'un KOBİ düzeyindeki işletmelerde var olan veritabanı ve ofis yazılımları üstünlüğü kırmak adına ve böylece Microsoft'u altetmek adına hem MySQL hem de OpenOffice cephesinde son derece önemli yeniliklere imza atacaktır.

Bu tarz satınalmaların birden çok amacı olur her zaman. Yeni müşteri kazanmak, farklı teknolojileri edinmek, rakipleri zayıflatmak. Tüm bunları sağlamanın yolu da rakiplerinin (ki Oracle'ın IBM, HP ve Microsoft diyebiliriz özetle) alanlarında yüzmek ve alternatif ürünler sunmaktan geçmektedir.

Bir diğer önemli konu Oracle bu kadar ürünle ne yapacak? Uzmanlaşmayı nasıl sağlayacak konusu? Bu konuda da yukarıda bizim de belirttiğmiz gibi bu kadar çok ürünle başa çıkabilmek, uzmanları koruyabilmek, entegrasyonu sağlamak çok kolay değil. Ama yine de Oracle'ın elindeki parayı düşündüğünüzde istediği uzmanı çalıştırabilme yetisine sahip olduğunu görürsünüz. Tek sorun destek kısmında çıkacak gibi görünüyor. İlk başlarda bu kadar çok alana birden destek verecek yeterli personel bulamayacaktır ve çalıştır(a)mayacaktır Oracle. Daha sonra personel açığını kapatsa da Türkçe destek verecek yeterli personel olmadığını göreceğiz. Oracle hiçbir biçimde yerel düzeyde personel artırmıyor olacak ve küresel düzeyde destekle yetinecek olacaksınız. İngilizce biliyorsanız ve Destek Anlaşmanız varsa sorun yok ama destek hizmetlerinin bir miktar pahalı olduğunu göreceksiniz. Buradaki temel sorun da Türk Bilişim camiasının bir türlü firma bağımlılığından kurtulamamasıır açıkçası.

Farklı zamanlarda farklı kurumlara danışmanlık teklifi veriyoruz. Sonra bizim verdiğimiz fiyattan en az 2 kat fazlasıyla Oracle'a işi veriyor firmalar. Peki sonra aynı işi kim yapıypr dersiniz? Oracle Danışmanı olarak çalışan bizler :)

Açık Kaynak Kodlu ürünler ölür mü?

MySQL ve OpenOffice kullanıcılarının en büyük korkusu bu. Artık bunları da Oracle aldı kesin paralı hale getirir ya da bu ürünleri öldürür. Eğer açık kaynak kod dünyasında bir miktar bulunduysanız açık kaynak kodlu ürünlerin o kadar kolay ölmeyeceğini bilirsiniz. Açık kaynak kodlu ürünler adı üzerinde açık kaynak kodlu olduğu için herhangi bir ürünü geliştiren kişiler ya da kurumlar bunu sonlandırmak istese de kalan kodları devralıp oradan üzerine yeni özellikler eklemek mümkün olabiliyor. Bu yüzden daha önce açık kaynak kodlu ürünlerden bir kısmı bu şekilde geliştiricileri tarafından terkedilse de başka geliştiriciler taafından ele alınıp çok daha iyi yerlere getirildiler. Farklı kesimlerden şu proje öldü artık geliştirilmiyor diye duymuş olabilirsiniz. Doğrudur bazı ürünler sonlanır ama buradaki neden bunların açık kaynak kod olması değildir. Gelişme evresini tamamlaması, alternatif projelerin daha sağlıklı yürümesi vb nedenlerle bir proje sonlanır. Seçtiğiniz projenin sonlanması da özellikle büyütüldüğü kadar sorun değildir. PostgreSQL'den MySQL'e, MySQL'den Oracle'a, Oracle'dan MySQL ya da PostgreSQL'e defalarca veritabanı göçü yapmış bir ekip olarak bu konuda hiçbir zorluk olmadığını sadece biraz çalışmak gerektiğini belirtmek isteriz.

Son olarak benzer durumların SUN, OpenOffice ya da MySQL'i aldığı zamanlarda da çokça konuşulduğunu belirtmek isteriz. Ama bu iki yazılım SUN'a geçtikten sonra hem OpenOffice tarafında hem de MySQL tarafında son derece güzel gelişmeler olduğunu ve hem bizim hem de birçok müşterimizin daha mutlu olduğunu belirtmek isteriz. Benzer şey Oracle'la da olacaktır diye bekliyoruz. Tek beklenmesi gereken olumsuz şey MySQL'i MySQL AB firması geliştirirken alın size 10.000 $ bize şunu ekleyecek şekilde yeni bir sürüm çıkartır mısınız dediğinizde bunu yaptırabilirken aynı şeyi Oracle'a sorduğunuzda koca bir kahkaha ile geri dönecek olmalarıdır.