Web Sitemiz

Önemli Siteler

Linux / Unix üzerine Oracle Kurulumu Sırasında X Window Ayarları

Oracle Kurulumu yapmanız gerekiyor ve runInstaller.sh'ı çalıştırdınız ama sorun yaşadınız. Sizden kurulum bekleyen bir yöneticiniz var ve siz de sorunun nereden kaynaklandığını bulamadınız. Bu belge size özellike Linux tabanlı bir işletim sisteminden kurulum yaparken karşılaşabileceğiniz X Window ya da DISPLAY sorunlarına yönelik ipuçları vermeye çalışacaktır. Yalnızca Oracle kurulumu için değil X gerektiren tüm kurulumlar için bu bilgiler geçerlidir.

Bir Linux işletim sisteminden kurulum yapıyorsanız ve uzaktaki bir sunucuya erişim yapacaksanız, öncelikle uzaktaki sunucuda çalıştıracağınız kurulum dosyasının (runInstaller.sh) hazır olması gerekir. Daha sonra o sunucudan kendi işletim sisteminize X erişiminiz olması gerekir. Bunu anlamak için aşağıdaki adımları sınayın.

Örneğimiz kolay anlaşılsın diye iki makineye de ad verelim. Oracle'ın kurulacağı sunucu adı oradbsunar ve IP'si 100.1.1.1 olsun.
Kurulumu yöneteceğiniz işletim sisteminizin adı hebelek ve IP'si de 100.2.2.2 olsun.
Kendi bilgisayarınızdan yani hebelek'ten oradbsunar'a X erişimi vermiş misiniz? Bunun için oradbsunar'a bağlanın ve xcalc, xclock gibi komutları deneyin. Aldığınız hata şöyle bir şeyse:
$ xcalc
Error: Can't open display:

bu o sunucuda yani oradbsunar'da sizin için bir DISPLAY değeri tanımlanmamış anlamına gelir. echo $DISPLAY ile herhangi bir değer var mı diye bakabilirsiniz. Eğer hiçbir değer yoksa
DISPLAY=100.2.2.2:0.0;export DISPLAY (bash, sh, ksh kabuklarını kullanıyorsanız) diyerek DISPLAY değerini sunucu da atarsınız.
Şimdi xcalc'ı çalıştırınız.
$ xcalc
Xlib: connection to "100.2.2.2:0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
Error: Can't open display: 100.2.2.2:0.0

diye bir hata aldıysanız bir işlem daha yapmanız gerekiyor.
Şimdi kendi bilgisayarınıza gidin ve xhost komutunu çalıştırın.
$ xhost
access control enabled, only authorized clients can connect

Böylesi bir bilgi yeterli değildir. xhost +100.1.1.1 diyerek oradbsunar'dan hebelek'e X komutu gönderebilmeye izin vermeniz gerekir.
Artık xhost dediğinizde şunu görürsünüz:
$xhost
access control enabled, only authorized clients can connect
INET:100.1.1.1
Artık runInstaller'ı çalıştırabilirsiniz. Ama yine de sorunlarla karşılaşma olasılığınız olabilir. Aşağıdaki bilgiler de bu çok küçük ama bulunması çok zor ayrıntılar için hazırlandı.
Hala xcalc dolayısı ile runInstaller çalışmıyor olabilir. Buna yol açan sorunlardan biri hebelek'te Firewall ayarlarınızdan X için izin vermemiş olmanız olabilir. Bunu kontrol etmeniz yararlı olur.
Örneğin Fedora kullanıyorsanız Security Level'dan Firewall Options'a gidip Other Ports 6000:tcp seçeneğini girmeniz gerekecektir.

Diğer önemli bir adım da eğer Gnome gibi bir arayüz kullanıyorsanız /etc/X11/gdm/ altındaki gdm.conf'un içerisine girip DisallowTCP değişkenini DisallowTCP=false haline getirmeniz ve sonrasında bu değişikliği etkinleştirmek için gdm'i kapatıp açmanızdır. kill -HUP `cat /var/run/gdm.pid` iyi bir yöntem olabilir ama unutmayın açık tüm pencereleriniz kapanacaktır.